Rosita Čivilytė išsilaisvina: „Man gana!“

Dainininkė Rosita Čivilytė šiandien pristato savo pirmąjį naujo albumo singlą – „Man gana“. Kūrinys gali nustebinti tuos, kurie įpratę Rositą girdėti pop klasikos žanro rėmuose. Neaprėpiamo vokalo savininkė naujuoju singlu kardinaliai keičia tiek muzikinį stilių, tiek įvaizdį – atskleidžia dar vieną savo pusę ir sako pagaliau išdrįsusi išsilaisvinti:

 

„Singlas „Man gana“ tarsi tąsa tų laikų, kuomet dėl tam tikrų priežasčių negalėjom pasidalinti su žiūrovais tuo, kas mus – mane, singlo autorius Žeraldą ir Mariją Povilaičius – tada viliojo ir jaudino. Iš kartos į kartą migruojantis tobulumo siekis ir yra pats didžiausias suvaržymas kūrėjui. Primesti ar iliuzijos suformuoti įvaizdžio, elgsenos, muzikinio pojūčio standartai trukdo pasinerti į asmeninį santykį tarp prigimties ir kūrybos. Džiaugiuosi, kad šiais laikais pagaliau galiu drąsiai sakyti „Man gana“ ir jausti tai, kas sukelia adrenaliną dainuojant, kas leidžia jausti priežastį žiūrovų atėjimui į mano koncertus, kas mus jungia, kas skiria. Gyvenu šiuolaikinį muzikinį gyvenimą, kuris nėra vienaląstis. Ir man tai velniškai patinka.“

 

Tai, kas dainininkei simbolizuoja laisvę ir pokytį, kūrinio muzikos autorius Žeraldas Povilaitis teigia Rositoje matęs jau seniai. Daug metų atlikėją pažįstantis muzikos prodiuseris sako, kad Rosita netapo kitokia, ji tiesiog nustojo kliautis kitų primesta nuomone:

 

„Ne vienas atlikėjas, įskaitant ir Rositą, yra sukaustytas vienaip ar kitaip susiformavusių jam primestų stereotipų. Manau, kad tai ir yra meno iššūkis – nesustoti, neužsikabinti už žanrinio stereotipo, o, visų pirma, pasitikėti pačia muzika ir leisti sau kurti, vietoj bandymo atitikti jau egzistuojančius šablonus. Juk esmė – nei žanre, nei stiliuje. Geriausias žanras yra gera muzika. Ja Rositai linkiu nugalėti visus stereotipus.“

 

Rosita Čivilytė neslepia, kad pradžioje „Man gana“ autoriai Marija ir Žeraldas Povilaičiai daug labiau tikėjo singlo sėkme, nei ji pati. Vis tik, būdama ne tik dainininkė, bet ir vokalo pedagogė, Rosita teigia, kad bene sunkiausia užduotis kiekvienam atlikėjui ir žmogui yra patikėti, kad, būdamas tikriausiu savimi, gali patikti kitam. Galbūt todėl viskas prasidėjo ne nuo muzikos, o nuo pokalbio: pirmosios albumo kūrybinės sesijos metu Rosita, susitikusi su Marija ir Žeraldu, pasakojo savo išgyvenimus, nuoskaudas, dvejones, apmąstymus. Vis tik toks keistas susitikimas davė daug naudos – „Man gana“ kalba apie vieną intymiausių ir aktualiausių atlikėjai temų:

 

„Pokalbio metu jaučiausi savimi. Su visais trūkumais ir privalumais. Pavyko pasinerti į tai, kas svarbiausia – kurti ir dalintis. Supratom, kad paprastas žmogaus išsivadavimas nuo baimių yra prabanga jaustis savimi. Tai madinga ir šiuolaikiška buvo visada, o ypač dabar. „Man gana“ tekstas kaip niekad aktualus ir lengvai suvokiamas. Jis skirtas mums visiems, ne tik man pačiai.“

 

Rositos Čivilytės dainų „Sudėtingo būdo moteris“ ir „Neparduodu savo laisvės“ tekstų autorė Marija Povilaitė, kūrusi ir „Man gana“ dainos žodžius, sako, kad jokių ypatingų šaltinių šio kūrinio tekstui nereikėjo, pakako dainininkės gyvenimo istorijos:

 

„Kaip ir anuomet, taip ir dabar – rašiau galvodama apie Rositą, jos gyvenimą, apie tai, koks nelengvas yra moters kelias į vidinę laisvę iš stereotipinių visuomenės lūkesčių. Rosita Čivilytė, kaip ir kompozitorius Žeraldas Povilaitis, yra iš tų nepatogių žmonių, kurie nuo mažens pasižymi kitoniškumu, talentu ir drąsa. Visi mes gyvenime patiriame atstūmimą, būname nesuprasti ar menkinami kitų žmonių, bet ateina momentas, kai suvokiame savo vertę, nepriklausomai nuo kitų vertinimo; kai išmokstame priimti save ir atrasti ramybę dėl to, kad esame tokie, kokie esame. Tai – daina apie laisvę pilnai būti savimi ir apie 100% kūrybos laisvę be jokių pasiteisinimų. Tokios laisvės, žinant Rositos gyvenimą ir jos širdį, ji jau seniai nusipelnė.“

 

Kadangi „Man gana“ autoriai gyvena Latvijoje, kurti bei įrašinėti dainos Rosita vykdavo į Rygą. Atlikėja dalinasi, kad atstumas ne tik įkvėpė, bet ir kišo koją – paskelbus karantiną kuriam laikui jai teko susikurti įrašų studiją namuose. Originalumas ir kūrybiškumas išgelbėjo singlo kūrimo procesą ir netrukus buvo grįžta prie bohemiškų vakarų Latvijoje, kurie leido atsiskleisti netikėtam neo soul ir experimental pop skambesiui:

 

„Įrašai vyko ant vandens, baržoj, vidury Rygos. Tik įžengus pajutau lengvą vestibiuliarinio aparato reakciją į banguojančio vandens supavimą, prie kurio netrukus pripratau. Tai leido pajusti neįprastą būklę bendravimo ir dainavimo metu. Po kelių irašo valandų durys atsidaro, o ten – vanduo.“ – įspūdžiais dalinasi Rosita.

 

Vandens motyvas naudojamas ir „Man gana“ video klipe. Tiesa, jame matoma ne upė, o baseinas, pieštas minimalistiniu pop ir opt art stiliumi. Rosita teigia, kad animaciją pasirinko kaip dar vieną laisvės ir naujumo simbolį sau – iki šiol nei viena jos daina nebuvo išleista kartu su pieštu klipu:
„Animacinis video sprendimas – tai anksčiau mano neišbandyta sritis. Būtent todėl jį ir pasirinkau. Man labai patiko vizualus šaltumas, spalvų minimalistiniai elementai, patogumo ir laisvės įvaizdis. Tai puikiai dera su daina, tekstu, kuris šildo žinute apie tai, kas yra svarbiausia realizuojant gebėjimus ir kuriant savo tikrąjį paveikslą.“

 

Nesunku pastebėti, kad vokalistė atnaujino ne tik savo muzikinį stilių, bet ir išvaizdą. Šiandien ji pasipuošusi urbanistiniu Dianos Vapsvės kolekcijos kostiumėliu, o jos šukuosena ir makiažu, sulaukusiais daugybės komplimentų socialiniuose tinkluose, rūpinasi „Studio M“ meistrės. Studijos įkūrėja Milita Daikerytė primena, kad nei vieno mūsų neturėtų varžyti nerimas dėl „amžiaus neatitinkančių“ sprendimų. Bet kurie įvaizdžio sprendimai verčiau turėtų atitikti kiekvieno individualų savęs pajautimą, polėkį, drąsą. Rositos Čivilytės naujasis įvaizdis puikiai atitinka jos vidų – laisvą, save atradusią, bet vis dar pasiruošusią semtis naujovių, modernią asmenybę. Dėl vokalo meistrės ryškumo bei išskirtino nedvejoja ir atlikėją atstovaujančių ELITAZ kūrybos namų vyriausiasis prodiuseris Gadiminas Jaunius:

 

„Rosita Čivilytė – pirmo ryškumo daininkė ir neabejotinas vokalo autoritetas. Mūsų komandai ypač svarbu, kad turime galimybę bendradarbiauti su tikra Lietuvos muzikos pasaulio legenda. Singlas „Man gana“ neabejotinai bus reikšmingas muzikinis įvykis, viliuosi, ne tik Rositos Čivilytės karjeroje. Ryškiaspalvis, simboliais prisotintas vaizdo klipas praplėšia itin talpias naujos dainos gelmes. Ligšiol Rositai nebūdingas skambesys intriguoja ir nuteikia smalsiai, juk tai – pirmasis singlas iš jos būsimojo naujo albumo.“

 

Nors apie tikslų išleisiamų naujų dainų kiekį Rosita Čivilytė kalba dar nedrąsiai, ji dalinasi, kad, baigiantis rudeniui, tikisi galėsianti koncertuose atlikti ne vieną singlą iš būsimo albumo. Laukdama jaudinančių išbandymų, dainininkė neslepia, kad visas naujasis albumas yra skirtas eksperimentams ir išsilaisvinimui, tad pati sunkiai gali nusakyti, ko galėtų tikėtis klausytojas. Vis dėlto, laisvumo naujajame albume neabejotinai bus: „kitaip gyventi mes nebemokam. Kūrybinės laisvės vedini atrandam kažką nepakartojamai svarbaus.“ – sako Rosita.

 

YouTube vaizdo įrašas