Kūrybos namų ELITAZ prodiuseris Gediminas Jaunius susitikime su Prezidentu aptarė renginių industrijos padėtį

 

Šį ketvirtadienį, Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su kultūros bendruomenės atstovais aptarti sudėtingos šio sektoriaus padėties besitęsiančios krizės akivaizdoje. Pokalbio metu dėmesys buvo sutelktas į Vyriausybės paramos kultūrai skirstymo principus, karantino suvaržymų renginiams atlaisvinimą bei planuojamą priimti Kultūros politikos pagrindų įstatymą. Susitikimo metu, Renginių Industrijos asociacijos vardu kalbėjo ir šios asociacijos valdybos pirmininkas Gedimas Jaunius.

 

Susitikime buvo aptarta renginių ribojimo problema, ypač skaudžiai atsiliepianti kultūros bendruomenei ir virtusi išgyvenimo klausimu. RIA pirmininkas Gediminas Jaunius diskusijos metu siūlė sekti kaimyninių valstybių pavyzdžiu, reguliuojant žmonių skaičių renginio metu: 1000 lauke, 500 viduje. O taip pat nuo rugpjūčio vertinti renginių talpas konkrečiai pagal esamą plotą, o ne teoriškai.

 

RIA pirmininkas taip pat išreiškė poziciją ir dėl neteisingos dabartinės numatomos tvarkos renginių sektoriui, pagal kurią iš biudžeto finansuojami scenos menų renginių organizatoriai įgis pranašumą, nes jų atsiperkamumo lūžio taškas gerokai žemesnis. Dėl šios priežasties, šiai grupei mažesni žiūrovų skaičiai patogesni, nes privačios įstaigos tokiu atveju bus tiesiog priverstos pasitraukti, negalėdamos padengti organizavimo kaštų dėl per mažo renginio žiūrovų skaičiaus, kuris šiuo metu numatomas LRV plane.

 

Susitikimo metu  Prezidentas pritarė, jog Vyriausybės lėšų paskirstymas kultūros sektoriui paremti nėra teisingas. Prezidentas paminėjo, jog lėšų dalis turėtų būti skirta ne pastatų remontui, o kultūros žmonėms ir veikloms.

 

RIA valdybos pirmininkas Gediminas Jaunius asociacijos vardu taip pat prašė atkreipti dėmesį į atskirą reglamentavimą visoms šiuo metu veiklos vykdyti negalinčioms arenoms bei šalyje rengiamiems festivaliams, kurie sugebėtų užtikrinti saugesnę aplinką, nei šiuo metu veikiančiuose prekybos centruose, kuriuose per dieną praeina dešimtys tūkstančių žmonių.

 

„Prezidento apsilankymą OKT teatre, nevyriausybinėje kultūros organizacijoje, galima laikyti istoriniu. Tai buvo simbolinis žestas, parodantis, kad valstybė ne tik užsiima retorika apie fasadinę kultūrą, bet iš esmės domisi gyvuoju kultūros procesu ir jos problemomis. Šiuo metu kultūrai skirti pinigai, didžiąja dalimi iš tiesų skirti kultūrinių objektų renovacijoms, iš esmės taptų sarkofagu mirštančiai kultūrai. Visų pirma reikia palaikyti veiklą ir žmones. Aptarta būtinybė nedelsiant priimti nutarimą dėl kultūrinių renginių dalyvių skaičiaus didinimo plano. Bet svarbiausia, buvo iš esmės šiuolaikiškai kalbama apie kultūrą, apie jos moralinį ir dvasinį aspektą visuomenėje ir apie kultūros ekonominę vertę. Pirmą kartą į kultūrinę ekonomiką valstybiniu lygiu buvo pažiūrėta kaip į vieną perspektyviausių ekonominių sričių ateityje – visa tai gerai susumavęs prezidentas išsakė po susitikimo vykusioje spaudos konferencijoje. Tikėkimės, ledai pajudės“, − po susitikimo su Prezidentu kalbėjo kūrybos namų ELITAZ prodiuseris bei RIA valdybos pirmininkas Gediminas Jaunius.

 

 

Nuotraukos autorius – Robertas Dačkus.