Kovo mėnesį šalyje paskelbus karantiną, renginių organizavimo sektoriuje veikiančios įmonės įsteigė Renginių industrijos asociaciją, kurios vienas iš tikslų – ginti savo interesus ir padėti išsaugoti tūkstančius darbo vietų šioje industrijoje. Nors karantino sąlygos švelninamos, vis dar daug neaiškumų, kada ir kokiomis sąlygomis galės vykti renginiai. Jau dabar akivaizdu, jog šis sektorius neabejotinai bus vienas iš labiausiai ekonomiškai nukentėjusių.
„Šiomis dienomis jau atidaromi prekybos centrai, į kuriuos plūsta daugybė žmonių. Kyla klausimas, kodėl nesvarstoma galimybė greitu metu leisti vykti ir renginiams, jei būtų užtikrinami visi saugumo reikalavimai“, – kalbėjo Renginių industrijos asociacijos valdybos narė, DOMINO teatro vadovė Diana Bukantaitė-Kutkevičienė.
Renginių industrijos asociacija, ieškodama būdų, kaip efektyviai spręsti sektoriaus iššūkius, komunikuoja ne tik su Lietuvos, bet ir su Europos Sąjungos valdžios institucijomis.
„COVID-19 pandemijos sukeltos problemos renginių industrijos sektoriui jau dabar padarė milžinišką žalą. Nuo kovo vidurio daugumos sektoriaus įmonių pajamos lygios nuliui. Valdžios institucijoms aktyviai siūlome priemones, kaip kuo efektyviau veikti esamoje situacijoje. Taip pat prisijungėme prie Šiaurės Europos šalių renginių industrijos aljanso, kad kartu su užsienio kolegomis būtume išgirsti ir svarbiausių Europos institucijų”, – kalbėjo Renginių industrijos asociacijos valdybos pirmininkas Gediminas Jaunius.
„Europos Parlamentui kartu su kolegomis užsienyje pateikėme raštą, kuriame nurodoma, jog renginių rinka šiuo metu susitraukė 100%, o daugumos šios industrijos atstovų likvidumo atsargos tėra 1–3 mėnesiai. Mūsų Asociacija nuo pat susikūrimo sklandžiai bendradarbiauja ir dalinasi patirtimi su partneriais Šiaurės Europos šalių regione. Šių dienų kontekste vieningas balsas kalbant su Europos Parlamentu tampa itin svarbus, todėl džiaugiuosi, kad dirbame išvien ir mūsų asociacijos vardas jau girdimas ir Europos institucijose”, – teigė Renginių industrijos asociacijos valdybos narys, UAB „Lietuvis” vadovas Marijus Olekas.
„Vykdydami savo veiklą, jungiame daug skirtingų verslų, pradedant renginių maitinimo paslaugas teikiančiomis įmonėmis, baigiant techninio aptarnavimo kompanijomis. Norime užkirsti kelią renginių organizavimo grandinėje veikiančių įmonių bankrotui ir apsaugoti tūkstančius renginių industrijoje dirbančių žmonių, kurie šiandien realiai rizikuoja artimiausiu metu prarasti turimą darbą. Kreipdamiesi tiek į Lietuvos institucijas, tiek į Europos Parlamentą, pasiūlėme priemonių paketą, kaip galėtų būti išsaugotas visas sektoriaus.
Šiuo metu svarbiausia – fiskalinių ir socialinių įmokų atidėjimas arba sustabdymas. Taip pat renginių organizatorių, kaip atskiros verslo struktūros, įtraukimas į visus subsidijas ar kitas pagalbos priemones numatančius dokumentus kartu su parodų rengėjais”, – pasakojo asociacijos valdybos pirmininkas Gediminas Jaunius.
Rašte Europos Parlamentui taip pat siūloma numatyti skubią ir nesudėtingą prieigą prie trumpalaikių bei vidutinės trukmės paskolų skirtų likvidumui išlaikyti. Kreipiamasi ir dėl vieningų gairių Europos mastu, kurios numatytų, kaip renginių sektorius turėtų vykdyti kultūrinius, pramoginius, verslo susibūrimus ir kitus renginius, tam kad šalys narės galėtų prisitaikyti nacionalinę teisinę bazę prie vieningo modelio.
Šiuo metu Lietuvos Renginių industrijos asociacijai priklauso dešimtys organizacijų, o į renginius, atidėtus dėl Vyriausybės paskelbto karantino, bilietus įsigijo daugiau kaip trys šimtai tūkstančių vartotojų, kuriuos taip pat paveiktų renginių industrijos problemos, jei jos nebus tinkamai išspręstos. Artimiausiu metu, tikėtina, šią savaitę, Seimas turėtų svarstyti specialių įstatymą, kuris nustatys tvarką ir sąlygas, kurios bus taikomos dėl karantino neįvykusių renginių perkėlimui ir bilietų grąžinimui. Renginių industrijos asociacija, glaudžiai bendradarbiavusi su valstybės institucijomis rengiant įstatymo projektą, tikisi, kad Seimo nariai atsižvelgs į asociacijos siūlomus įstatymo projekto pakeitimus ir bus priimtas toks įstatymo projektas, kuris leis vartotojams šiek tiek vėliau gauti įsigytą paslaugą – renginį, o renginių industrijai suteiks galimybę išgyventi. Renginių industrijos asociacijos atstovai teigia, jog nesulaukus reikiamos valstybės pagalbos, jau nuo gegužės mėnesio vidurio renginius organizuojančių įmonių bankrotų skaičius, tikėtina, ims augti rekordiniu greičiu.